Themes - Twenty Twenty-Two - en to pt_BR translation catalogue (110 entries)

[ctx: Template part name]
en: Footer
pt_BR: Rodapé

[ctx: Template part name]
en: Header
pt_BR: Cabeçalho

[ctx: Color name]
en: Secondary
pt_BR: Secundário

[ctx: Color name]
en: Primary
pt_BR: Primário

[ctx: Color name]
en: Background
pt_BR: Plano de fundo

[ctx: Color name]
en: Tertiary
pt_BR: Terciário

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
pt_BR: Cabeçalho (escuro, pequeno)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
pt_BR: Cabeçalho (escuro, grande)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
pt_BR: Página (sem separadores)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
pt_BR: Post individual (sem separadores)

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
pt_BR: Página (cabeçalho grande)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
pt_BR: Vazio

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
pt_BR: Primeiro plano e plano de fundo

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
pt_BR: Primária e terciária

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
pt_BR: Primeiro plano e terciária

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
pt_BR: Primeiro plano e secundária

[ctx: Color name]
en: Foreground
pt_BR: Primeiro plano

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
pt_BR: Primária e plano de fundo

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
pt_BR: Primária e secundária

en: Featured posts
pt_BR: Posts em destaque

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Latest posts
pt_BR: Posts mais recentes

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Image with caption
pt_BR: Imagem com legenda

en: © Site Title
pt_BR: © Título do site

en: Footers
pt_BR: Rodapés

en: Headers
pt_BR: Cabeçalhos

en: Blog footer
pt_BR: Rodapé do blog

en: Footer with text, title, and logo
pt_BR: Rodapé com texto, título e logo

en: List of events
pt_BR: Lista de eventos

en: Text-based grid of posts
pt_BR: Grade de posts baseada em texto

en: Simple blog posts
pt_BR: Posts de blog simples

en: Large post titles
pt_BR: Títulos de posts grandes

en: Irregular grid of posts
pt_BR: Grade irregular de posts

en: Grid of image posts
pt_BR: Grade de posts com imagem

en: Grid of posts
pt_BR: Grade de posts

en: Default posts
pt_BR: Posts padrão

en: Grid of posts with left sidebar
pt_BR: Grade de posts com barra lateral esquerda

en: Blog posts with left sidebar
pt_BR: Posts de blog com barra lateral esquerda

en: Blog posts with right sidebar
pt_BR: Posts de blog com barra lateral direita

en: WELCOME
pt_BR: BOAS-VINDAS

en: Date
pt_BR: Data

en: Page layout with two columns
pt_BR: Modelo de página com duas colunas

en: Page layout with image and text
pt_BR: Modelo de página com imagem e texto

en: About us
pt_BR: Quem somos

en: Query
pt_BR: Consulta

en: Featured
pt_BR: Em destaque

en: https://wordpress.org
pt_BR: https://br.wordpress.org

en: Read more
pt_BR: Leia mais

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
pt_BR: Rodapé com título, descrição e links de redes sociais com um fundo escuro

en: Footer with social links and copyright
pt_BR: Rodapé com links de redes sociais e direitos autorais

en: Footer with query, title, and citation
pt_BR: Rodapé com bloco de consulta, título e citação

en: Footer with query, featured images, title, and citation
pt_BR: Rodapé com bloco de consulta, imagens destacadas, título e citação

en: Footer with navigation and citation
pt_BR: Rodapé com navegação e citação

en: Footer with navigation and copyright
pt_BR: Rodapé com navegação e direitos autorais

en: Footer with logo and citation
pt_BR: Rodapé com logo e citação

en: Default footer
pt_BR: Rodapé padrão

en: Dark footer with title and citation
pt_BR: Rodapé escuro com título e citação

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
pt_BR: Orgulhosamente feito com %s

en: Divider with image and color (light)
pt_BR: Divisor com imagem e cor (clara)

en: Divider with image and color (dark)
pt_BR: Divisor com imagem e cor (escura)

en: An icon representing binoculars.
pt_BR: Um ícone representando binóculos.

en: Large list of names
pt_BR: Grande lista de nomes

en: 404 content
pt_BR: Conteúdo para erro 404

en: Header with tagline
pt_BR: Cabeçalho com descrição

en: Title, navigation, and social links header
pt_BR: Cabeçalho com título, navegação e links de redes sociais

en: Title and button header
pt_BR: Cabeçalho com título e botão

en: Logo and navigation header
pt_BR: Cabeçalho com logo e navegação

en: Small header with dark background
pt_BR: Cabeçalho pequeno com fundo escuro

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
pt_BR: Cabeçalho com logo, navegação e descrição deslocada

en: Large header with dark background
pt_BR: Cabeçalho grande com fundo escuro

en: Header with image background
pt_BR: Cabeçalho com uma imagem de fundo

en: Header with image background and overlay
pt_BR: Cabeçalho com uma imagem de fundo e sobreposição

en: Default header
pt_BR: Cabeçalho padrão

en: Header with centered logo
pt_BR: Cabeçalho com logo centralizado

en: Learn More
pt_BR: Saiba mais

en: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345
pt_BR: Teatro Municipal<br>Rua das Flores, 123<br>Cidade - Estado, 12345

en: Location
pt_BR: Endereço

en: February, 12 2021
pt_BR: 12 de fevereiro de 2021

en: Simple dark about page
pt_BR: Página simples e escura de quem somos

en: Listen on Spotify
pt_BR: Ouça no Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
pt_BR: Ouça em podcasts do iTunes

en: Watch our videos
pt_BR: Assista aos nossos vídeos

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
pt_BR: <em>Observando pássaros </em><br><em>no jardim</em>

en: A podcast about birds
pt_BR: Um podcast sobre pássaros

en: Read about me
pt_BR: Leia sobre mim

en: Illustration of a flying bird
pt_BR: Ilustração de um pássaro voando

en: Buy Tickets
pt_BR: Comprar bilhetes

en: Pricing table
pt_BR: Tabela de preços

en: Join our mailing list
pt_BR: Junte-se à nossa lista de endereços

en: Two images with text
pt_BR: Duas imagens com texto

en: Illustration of a flying bird.
pt_BR: Ilustração de um pássaro voando.

en: Painting of ducks in the water.
pt_BR: Pintura de patos na água.

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
pt_BR: Um belo pássaro com um surpreendente conjunto de penas coloridas.

en: An illustration of a bird in flight
pt_BR: Uma ilustração de um pássaro em voo

en: An image of a bird flying
pt_BR: Uma imagem de um pássaro voando

en: About page with media on the right
pt_BR: Página sobre com mídia na direita

en: Image of a bird on a branch
pt_BR: Imagem de um pássaro no galho

en: Sparrow
pt_BR: Pardal

en: $75
pt_BR: R$ 75,00

en: May 20th, 2022, 6 PM
pt_BR: 20 de maio de 2022, 18:00

en: May 18th, 2022, 7 PM
pt_BR: 18 de maio de 2022, 19:00

en: May 16th, 2022, 6 PM
pt_BR: 16 de maio de 2022, 18:00

en: May 14th, 2022, 6 PM
pt_BR: 14 de maio de 2022, 18:00

en: $150
pt_BR: R$ 150,00

en: Illustration of a bird flying.
pt_BR: Ilustração de um pássaro voando.

en: Featuring
pt_BR: Em destaque

en: Support the show
pt_BR: Apoie o programa

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt_BR: https://br.wordpress.org/
